خوش آمدید میهمان [ ورود | عضویت

تماس بگیرید

کارگاه قصه گویی موسسه

  • شهر: تهران
  • استان: تهران
  • شماره تلفن: 88977057-9
  • ارسال شده: ۱۳۹۵/۰۲/۲۹ ۳:۴۱ ب٫ظ
  • انقضاء: این آگهی منقضی شده است
story_workshop

توضیحات بیشتر

نمونه کارگاه قصه گویی خلاق:

نمونه روشهای قصه گویی خلاق برای بچه ها

ـــ به بچه ها پیشنهاد کردم که هر کس یک کلمه بگویدوآنها را پای تخته نوشتم وخواستم هر کس به تنهایی یک قصه کوتاه بنویسد واین کلمات را درآن جای دهند بچه ها مشغول به نوشتن شدند کلمات

شامل:( دریا،لاک پشت،کتاب،سبد،توت فرنگی،دختر بود. ) انتخاب کلمات را به عهده بچه ها گذاشتم اما بعدمربی میتواند کلمات را انتخاب کند یا کلمات را به طور تصادفی از یک کتاب یا مجله درآورد.

پس از آن به بچه ها فرصت دادم تا قصه هایشان را برای هم بخوانند ودر مورد آن به بحث بپردازند.

ـــ در یکی دیگر ازجلسات تصاویری از مجلات را به آنها نشان دادم و از آنها خواستم تصاویر را به دلخواهشان پشت سر هم بچسبانند ودرباره تصاویر که ربطی به هم نداشتند جملاتی بسازند وبا اضافه کردن جملاتی دیگر از خودشان قصه کوتاهی در باره تصاویر بسازند.

ـــ یکی دیگر از روشها خواندن قصه ای نیمه تمام وتکمیل آن توسط بچه ها است در این روش بچه ها معمولا انتهای داستان را به خوشی پایان می بردند.

ـــ روش دیگر گفتن ۲-۳ کلمه وساختن جمله ای کامل توسط یکی از بچه ها می باشدودیگری جمله را ادامه میدهد وهمین طور ادامه می یابد تا داستان کامل شود یکی از بچه ها هم جملات را می نویسدتا فراموش نشود.

ـــ می توان موضوعی را به بچه هاداد وبه آنها گفت چشمهایشان را ببندند ودر خیال خود یک قصه کوتاهی بسازند.وبعد آن را بنویسند

ـــ بحث درباره ی یک موضوع خوشایند وناخوشایندویافتن یک راه حل برای آن نیز میتواند در ساختن یک قصه به کودکان ونوجوانان کمک کند مثلا: ترس از تاریکی وراه حل آن ودرمورد یک کودک روش حمام کردن یا روش مرتب کردن اتاق و…

ـــ گاهی می توان خود را جای شخصیت اصلی داستان زد و اززبان یک موجود بی جان یا یک شی مثل در،سنگ،عروسک، یک کامپیوتر،ماشین و… قصه را نوشت یادرباره ی یک موجود زنده مثل درخت ،گل ،پرنده و… یا یک موجود خیالی ساخته وپرداخته ذهن یک داستان بنویسیم .

ـــ می توان یک تصویر از مجله روزنامه یا کتاب انتخاب کرد وبه بچه ها بگوییم هر کس می تواند داستان این تصویررا بگوید در اینجا کمک زیادی به قوه ی تخیل می گردد چون ممکن است تصاویر گویای داستانی باشد که آنها قبلا جایی دیده یا شنیده باشند وبسیار زیبا اتفاقات قبل و بعد آن راپیش گویی می کنند وبدین ترتیب فقط از یک تصویرمی توان داستانی ساخت واز بچه ها خواست تا قسمت های مختلف آن را با نقاشی نشان دهند.

(دراینجا قصه وداستان به یک معنی درنظرگرفته شده است)

روش های زیادی در قصه نویسی هست که در کتاب ها ومجلات به وفور دیده می شود. این روش ها ،رامن به عنوان مربی خلاقیت در کلاسها ارائه کرده ام، امیدوارم پسندیده باشید .(فرزانه سمیعی ظفرقندی)

نمونه ای از قصه های بچه ها

یک قصه با کلمات انتخابی بچه ها(دریا،لاک پشت،دختر،سبد،کتاب)

یکی بود یکی نبود.غیرازخداهیچ کس نبود.دختری بود که با پدرومادرش در کنار دریا زندگی می کرد. دختر سبد زیبا ورنگارنگی داشت .او کتاب خیلی بزرگی داشت.روزی دختر به دریا رفت ویک لاک پشت را برداشت.دختر در سبدش یک تشک بزرگ گذاشت ولاک پشت را در آن گذاشت.مادر به او گفت:بهتر است چند روز دیگر لاک پشت رادر دریا رها کنی.دختر ناراحت شدوبه مادرش گفت:ولی مامان من دوست ندارم لاک پشت رادر آ

بدون برچسب

95 بازدید کل ، 1 امروز

  

شناسه آگهی : 792573c4ddbf0cb6

گزارش مشکل

درخواست شما در حال پردازش است ، لطفا چند لحظه صبر کنید ....